Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieją naukowo udowodnione sposoby, które zwiększają efektywność zapamiętywania, a co za tym idzie ułatwiają naukę?

W tym artykule chciałabym pokazać Wam coś co nie wymaga czasu, a jedyną rzeczą, którą musicie zrobić to zaopatrzyć się w kolorowe długopisy, pisaki lub zakreślacze.

Na pewno nie raz słyszeliście, że aby nauka przebiegała sprawnie, należy zaangażować wszystkie zmysły, w tym zmysł wzroku… a jak to zrobić… m.in. możecie  używać kolorów do zaznaczania najistotniejszych rzeczy.

Zróbcie notatki bez użycia kolorowych zakreślaczy i z nimi. Od razu zauważycie różnicę.  Kolory ułatwiają nie tylko zapamiętywanie najważniejszych elementów, ale również ich zrozumienie.

Aby nie być gołosłownym, poszukałam w Internecie badanie, które potwierdza tezę, że użycie kolorów daje lepsze wyniki w zapamiętywaniu niż podczas uczenia się bez wyróżnień.

W 2012 roku na zlecenie marki Stabilo zostało przeprowadzone badanie nad wpływem oznaczania tekstu kolorami. Z badania wynika, że już zastosowanie tak prostego sposobu jak wyróżnienie kolorem  najważniejszych elementów polepsza jego zapamiętywanie i odtwarzanie nawet o 16%!